Kevesebb aktuális téma van mostanában, mint a rezsicsökkentés, hőszigetelés, energiagazdaságos otthon kialakítása. Cikkünkben most összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a hőszigetelésről!

Hol a legfontosabb a hőszigetelés?

Amikor a hőszigetelés szükségességéről beszélünk, elsősorban házunk hőkibocsátására, ennek mérséklésére kell gondolnunk. Attól függően, hogy házunkat mikor építették, különböző mértékben szökhet ki a meleg a falakon, tetőn, nyílászárókon át, sőt, még a padlón (talaj, pince) és egyéb réseken keresztül is.

Hőveszteség a ház különböző részein keresztül

Falak: 35%

Mivel a legnagyobb felületről beszélünk, a hőveszteség részaránya a falak esetében a legmagasabb. A hőszigetelés is itt válik igazán fontossá (főleg, ha a házunkat a 60-as, 70-es években építették, alacsonyabb hőszigetelő képességű falazóblokkból). A hőszigetelő anyagok fajtáira a következő cikkünkben térünk ki bővebben.

Jó tudni!

Az energiahatékonyság ma már alapfeltétel egy új ház építésénél. 2022. július 1-től minden új épületnek kötelező a „közel nulla” energetikai teljesítmény elérése.

Tető: 25%

A tetőnek, helyzeténél fogva (a hő felfelé száll), szintén nagy szerepe van az épület hőveszteségében, ezért jobb hőszigetelésűnek kell lennie, mint a falaknak. Amennyiben beépítetlen padlásterünk van (és később szeretnénk azt beépíteni), akkor a padlásfödém hőszigetelését kell növelnünk. Ez az összes utólagos hőszigetelés közül a legegyszerűbb, hiszen a hőszigetelő anyagot csak egyszerűen fel kell hordani, és – hézagmentesen – szét kell teríteni a padlásfödémen. A hőszigetelés tetejét valamilyen járásra alkalmas anyaggal (pl. OSB lemezzel) érdemes befednünk a teljes felületen, vagy azokon a részeken, ahol gyakran járunk, vagy tárolunk valamit. Mivel a padlásfödém hőszigetelése könnyen, gyorsan, és kis munkával, akár házilagos kivitelezésben elvégezhető, ennek a területnek az utólagos hőszigetelése javasolható elsőként.

Hőveszteség a ház különböző részein hőszigetelés nélkül
Hőveszteség a ház különböző részein hőszigetelés nélkül

Padló (talaj, pince): 15%

Kevéssé közismert az a tény, hogy házunknak lefelé, a talaj irányába is van hővesztesége. Meglévő épület hőtechnikai korszerűsítésénél könnyebb helyzetünk van, ha fűtetlen a pince, aminek a födémét alulról tudjuk hőszigetelni. Talajon fekvő padló esetében feltétlenül ajánlott a külső falak hőszigetelését folytatni a talaj szintje alatt is 1 méter mélységig, illetve az alap mélységéig, ha 1 méter mélyre nem menne le az épület alapja. Ezzel csökkenteni tudjuk a padlónk alatti talaj lehűlését.

Rések: 15%

Ha régi ablakaink már elvetemedettek, rosszul zárhatóak, nagyok a szárny és tok közötti rések és már nem tudjuk betömködni a réseket, akkor természetesen az ablakcsere a legsürgősebben elvégzendő energetikai korszerűsítési feladat. Előfordulhat az is, hogy bár új típusú nyílászáróink vannak, de a gumi szigetelőbetétek pár év elteltével megkeményednek, így veszítenek a hatékonyságukból. Ekkor sincs veszve semmi, ma már számos cég nyújt megoldást a huzatos rések szigetelésére, így nem kell azonnal az üvegeshez rohannunk, vagy vadiúj ablakokat vásárolnunk.

Nyílászárók: 10-12%

Ahogy fentebb említettük, a régi, huzatos ablakokat érdemes újra cserélnünk. Ez problémákat okozhat, ha nem figyelünk egy dologra. Ma már gumi profiltömítésekkel rendelkező, kiváló légzárású ablakok kaphatók, de sok esetben az ablakcserék után ebből származik a baj.  Miért? Mert nem tudatosan szellőztetünk. A régi ablakoknál megszoktuk, hogy ha nem nyitunk ablakot, a lakás úgyis szellőzik. Ha a tökéletes légzárású ablakok beépítése esetén nem gondoskodunk a szellőzés valamilyen megoldásáról, akkor a belső térben feldúsul a pára. Ez a külső falakon párakicsapódás formájában károkat okoz, rendszerint elkezd penészedni a fal. Ezen a külső falak hőszigetelő képességének növelésével, és/vagy a külső falak párafelvevő képességének növelésével segíthetünk, de az egészséges szellőzést mindenképpen meg kell oldanunk.

Tipp!

A hőszigetelésen felül további rezsicsökkentő tippeket gyűjtöttünk össze korábbi cikkünkben: 5+1 tipp, hogyan csökkentsd a fogyasztásod!